گروه کوهنوردی کوهستان غربی بروجرد
کوهپیمایی و سنگنوردی

             

دریاچه گَهَر در میان رشته کوه اشترانکوه در استان لرستان واقع است. این دریاچه در منطقه حفاظت شده اشترانکوه بین بخش زز و ماهرو الیگودرز و بخش مرکزی دورود قرار دارد. این دریاچه که به «نگین اشترانکوه» معروف است یکی از زیباترین دریاچه‌های طبیعی ایران به شمار می‌رود و با ارتفاع ۲۳۵۰ متر از سطح دریا در میان منطقه حفاظت شده اشترانکوه واقع شده‌است. این دریاچه به سبب نداشتن راه ماشین رو تا حد زیادی از خرابی و آلودگی به دست انسان به دور مانده‌است. سالانه در حدود ۷۰٬۰۰۰ گردشگر اقدام به بازدید از این منطقه می‌نمایند.

گهر شامل ۲ بخش به نام‌های گهر بزرگ (کله گهر) و گهر کوچک (کره گهر) می‌باشد. دریاچه گهر بزرگ حدود یک و نیم کیلومتر درازا و ۴۰۰ تا ۸۰۰ متر پهنا و ۴ تا ۲۸ متر ژرفا دارد. اگر از الیگودرز به سمت گهر بروید ابتدا گهر کوچک را می‌بینید سپس به گهر بزرگ در مرز شهرستان دورود می‌رسید ولی اگر از دورود یا ازنا حرکت کنید پس از کمی پیاده روی به سمت کیگوران، الیگودرز به دریاچه گهر کوچک می‌رسید.  (گزارش و عکس در ادامه مطلب)

 ادامه مطلب...
تاریخ: جمعه 10 ارديبهشت 1391برچسب:,
ارسال توسط گروه کوهستان غربی - علی دریایی - مسعود شعبان یاراحمدی

 دوستان محترم می توانند برای دریافت فایل های اصلی "لیست برنامه های پیشنهادی شش ماه اول سال 91" و همچنین لیست "برنامه های اجرا شده ی شش ماه دوم سال 90" به لینک های زیر مراجعه فرمایند.
لطفا به بند های ارایه شده در پایین صفحه ی برنامه های پیشنهادی حتما توجه فرمایید.

 

دانلود از سرور 1

دانلود از سرور کمکی 2

 

 
تاریخ: یک شنبه 20 فروردين 1391برچسب:,
ارسال توسط گروه کوهستان غربی - علی دریایی - مسعود شعبان یاراحمدی

                

اُشتُران کوه، رشته کوهی است در شرق استان لرستان، از بلندترین رشته کوه های کوهستان زاگرس، این رشته کوه از غرب به شهرستان درود، از شمال به شهرستان ازنا و از شرق به شهرستان الیگودرز محدود می شود.

گفته می شود نام آن به سبب وجود قله های 8 گانه که هر کدام بلندتر از 4000 متر می باشد و مانند کاروانی از شتر به ردیف قرار گرفته، به شتر کوه و یا اشترانکوه معروف گشته است.

بلندترین‌ قله اشتران‌ کوه‌ «سَن‌بُران‌» 150 ،4متر ارتفاع‌ دارد و قله‌های‌ مهم‌ آن‌ از شمال‌ باختری‌ به‌ جنوب‌ خاوری‌ چال‌ میشان‌، گل‌گل‌، گل‌گهر، سن‌ بران‌، کوله‌ لایو، میرزایى‌، فیالسون‌، لِگه‌، سراب‌ شاه‌ تخت‌، سوزنى‌ مهرجمال‌، مهرجمال‌، پیاره‌ دره‌ تخت‌، پیاره‌ کمندون‌، ازنادر و کوله‌جنو  است.

برای دیدن عکس و گزارش برنامه بر ادامه مطلب کلیک کنید.ادامه مطلب...
تاریخ: سه شنبه 8 فروردين 1391برچسب:,
ارسال توسط گروه کوهستان غربی - علی دریایی - مسعود شعبان یاراحمدی

برنامه های پیشنهادی شش ماه اول سال 1391

ردیف نام برنامه
 منطقه
نوع برنامه
تاریخ سرپرست مدت توضیحات
1 بیستون کرمانشاه سنگنوردی 91/1/3 محمدی 4روز  
2 سنبران اشتران کوه کوهنوردی 91/1/4 دریایی 2روز  
3 سه کوزان بروجرد کوهپیمایی 91/1/25 مصطفی عبدی 1روز  
4 شاه نشین بروجرد کوهپیمایی 91/2/1 هیئت کوهنوردی 1روز  همایش
5 گهر دورود گل گشت 91/2/6 مشترک 3روز  
6 شهباز اراک کوهپیمایی 91/2/15 منیری 1روز  
7 غار ونایی بروجرد سنگنوردی 91/2/22 خادم الشیخ 2روز گردهمایی کشوری
8 برنجه بروجرد کوهپیمایی 91/2/29 اشکان صادقی 1روز  
9 سماموس رامسر کوهپیمایی 91/3/5 بلوریان 4روز  
10 آبشارآب سفید الیگودرز گل گشت 91/3/12 ابوالفتحی 1روز  
11 کول جنو ازنا کوهپیمایی 91/3/19 روزبهانی 1روز  
12 لجور اراک سنگنوردی 91/3/26 عقیل شعبان 1روز  
13 خلنو تهران کوهپیمایی 91/4/2 ابوالفتحی 1روز  
14 خط الرأس اشتران کوه درود - ازنا کوهنوردی 91/4/9 محمدی 3روز  
15 سنبران اشتران کوه کوهپیمایی 91/4/15 هیئت کوهنوردی 2روز  همایش
16 تنگه رغز شیراز پیمایش 91/4/23 قدسی 3روز  
17 قزل ارسلان همدان کوهپیمایی 91/4/30 باغچه سرا 1روز  
18 علم کوه کلاردشت کوهنوردی دیواره نوردی 91/5/6 نخجوانی محمدی 7روز  
19 دره کولیک چالوس دره نوردی 91/5/20 فراخ روزی 3روز  
20 تنگه زندان چهارمحال بختیاری دره نوردی 91/5/27 قدسی 3روز  
21 دماوند پلور کوهنوردی 91/6/3 دریایی 3روز  
22 بیستون کرمانشاه سنگنوردی 91/6/16 علی عصاری 2روز  
23 غار ونایی بروجرد آموزشی 91/6/24 مسعودشعبان 1روز  
24 پرآو کرمانشاه کوهپیمایی 91/6/31 نخجوانی 2روز  

 ادامه مطلب...
تاریخ: سه شنبه 1 فروردين 1391برچسب:,
ارسال توسط گروه کوهستان غربی - علی دریایی - مسعود شعبان یاراحمدی

              

پس ازماه ها انتظار بالاخره لحظۀ دیدار و صعود از دماوند با عظمت و دوست داشتنی فرا رسید.تقریبا از اوایل بهمن هر روز سایت های هواشناسی را بررسی می کردیم تا در یک هوای مناسب بتوانیم این صعود را به خوبی انجام دهیم .بالاخره در تاریخ 24 و 25 هوا تقریبا خوب بود و من و همنوردم آقای علی دریایی طی یک تماس تلفنی به صورت ضرب الاجل راهی این صعود شدیم .متاسفانه بقیه ی دوستانی که قرار بود با ما در این برنامه باشند یا منصرف و یا نتوانستند با ما باشند. و تیم دو نفره ی ما را در این صعود همراهی و یاری کنند!

ساعت 22:30 روز یکشنبه 90/11/23 سر قرار حاضر شدیم و به سمت ترمینال و سپس تهران حرکت نمودیم. حوالی ساعت 5:30 به ترمینال شرق تهران رسیده و با تهیه ی بلیط به آمل در ساعت 6:30 به سمت (رینه) حرکت نمودیم.
ادامه مطلب...
تاریخ: چهار شنبه 28 بهمن 1390برچسب:,
ارسال توسط گروه کوهستان غربی - علی دریایی - مسعود شعبان یاراحمدی

           
بعد از هماهنگی گروه بود که روز جمعه مورخ 90/10/23 ساعت 5:15 بامداد در قالب یک تیم 5 نفره بروجرد را بمقصد روستای ونایی ترک کردیم، ساعت 6 به روستا رسیدیم .
مسیر قله را به سمت چشمه دروزنه طی کردیم، بعد از گذشتن از چشمه به ابتدای پای کوب رسیدیم، پایکوب را ادامه داده و بعد از طی کردن مقداری از مسیر در ساعت 7:40 برای صرف کردن صبحانه 35 دقیقه را گذراندیم، بعد از صرف صبحانه بر شدت وزش باد افزوده شد، از پایین که به ارتفاعات نگاه می کردیم مه تمامی منطقه را فرا گرفته بود.
 ادامه مطلب...
تاریخ: شنبه 24 دی 1390برچسب:,
ارسال توسط گروه کوهستان غربی - علی دریایی - مسعود شعبان یاراحمدی

            
تاریخ اجراء برنامه سکوزان 90/10/9
سه کوزان: (به زبان محلی سه گِر)
اگر به کوههای زیبای بروجرد نظری بیفکنیم در غرب این رشته (گرین) کوهی مخروطی شکل است، قله ای زیبا با ارتفاعی حدودا"3350 متر.
وجه تسمیه این کوه به خاطر شکل آن است که در بالا به صورت سه قوز می باشد.
سه کوزان مشرف بر تخت سفره و در بین قله های هیگره، چقا غاز و قله سفره(برف هَل)می باشد.
وجود چشمه توتیا با آبی خنک و گوارا و چشمۀ بیا در پائین تر درۀ ای سبز پوشیده از پونه و گیاهان معطر و گون را ایجاد نموده است، وجود این دو چشمه باغداری در پائین این دره را امکان پذیر نموده است.ادامه مطلب...
تاریخ: شنبه 11 دی 1390برچسب:,
ارسال توسط گروه کوهستان غربی - علی دریایی - مسعود شعبان یاراحمدی

روز جمعه 90/10/16 در ساعت 5 بامداد به قصد صعود قلّه سفره(برف هَل) بروجرد را بمقصد روستای ونایی ترک کردیم.

حدود ساعت 6 به روستا رسیدیم، کوچه های ونایی را به سمت درۀ دروزنه پشت سر می گذاریم، حوالی ساعت 7:45 به چشمه بیا می رسیم.

          

صبحانه را در هوای سرد در کنار این چشمه گوارا صرف می کنیم. در ساعت8:30 دره را تا انتها طی کرده و در پایان دره راه سمت چپ را به سمت قلّه سفره صعود و تراورس می کنیم، تا به یال قلّه سفره می رسیم .

پس از حدود 50 متر فرود به انتهای شکاف آبریز رسیده و صعود همان مقدار از طرف مقابل و کمی دست به سنگ به یال اصلی می رسیم، یال را به سمت قلّه زیر شلاق های باد و ذرات یخ و برف ادامه می دهیم.ادامه مطلب...
تاریخ: سه شنبه 19 دی 1390برچسب:,
ارسال توسط گروه کوهستان غربی - علی دریایی - مسعود شعبان یاراحمدی

زاگرس، اشتران کوه، قله کول جنون ارتفاع 3850

یکی از قله های فنی و زیبای ایران

   یاد و خاطره جان باختگان حادثه آذر ماه سال 1384 را گرامی می داریم

 این صعود که بمناسبت یاد بود پنج نفر از بهترین کوهنوردان کشورمان:

 احسان شهبازی، مسعود مولایی، مهدی مرزبانی، محمود قدیمی و فرشاد احسان پورانجام شد

           

بعد از هماهنگی لازم بین سرپرست گروه و اعضا در تاریخ 90/9/24 ساعت 12:30 از میدان تختی شهرستان بروجرد به اتفاق 9 نفر از اعضا با مینی بوس بروجرد را به مقصد ازنا و روستای کمندان ترک نمودیم .

بعد از رسیدن به روستای کمندان به پرورش ماهی رسیدیم، از مینی بوس پیاده شده و راه پایکوب پیش رو را طی نمودیم، در ساعت 17:10 به سراب بهادر رسیدیم، بعد از 10 دقیقه رفع خستگی و خوردن آب و تنقلات راه پناهگاه کامران را پی گرفتیم. کم کم روشنایی روز به تاریکی می رفت کمی مایل به راست شدیم و همراه گروه شیب تقریبا" تندی را که پوشیده از انبوه برف بود را با زحمت و تلاش بسیار پشت سر نهادیم و خود را روی یال رساندیم، راه را مستقیم به سمت پناهگاه پیمودیم، کاملا" منطقه را تاریکی شب فرا گرفته بود.

در ساعت 19:10 به پناهگاه کامران رسیدیم، درون پناهگاه تیمی متشکل از کوهوردان ازنا و مازندران بودند، با آنان آشنا شدیم.

چشمه کناره پناهگاه یخ زده بود برای فراهم آوردن آب مورد نیاز به ناچار مقداری برف آب نمودیم و شب را درون پناهگاه سپری کردیم.ادامه مطلب...
تاریخ: شنبه 27 آذر 1390برچسب:,
ارسال توسط گروه کوهستان غربی - علی دریایی - مسعود شعبان یاراحمدی

كوهستان الوند همدان
قله معروف و عظیم الوند، با ارتفاع 3574 متر در جنوب شهرستان همدان واقع شده است و خط الراس آن ، حد طبیعی بین این شهر با شهرستان تویسركان است كه جهت آن شمال باختری - جنوب خاوری می باشد.

          

شاید صبح روز جمعه مورخ 90/9/4 وضعیت هوا بد به نظر نمی رسید که همراه 16 نفر از اعضای گروه بروجرد را به مقصد همدان ترک کردیم.

ساعت 4:30 صبح بروجرد را ترک کردیم، و ساعت 7:40 به گنجنامه شهر همدان رسیدیم، بعد از پیاده شدن از مینی بوس و هماهنگی سرپرست تیم راه را در پیش گرفتیم، هوا سرد بود و هر لحظه بر تراکم ابر ها افزوده می شد به حدی که در ضرف مدت 30 دقیقه کاملا" هوا ابری شد که نوید آن بود در ارتفاعات بارش برف همراهمان باشد.                         ادامه مطلب...
تاریخ: چهار شنبه 9 آذر 1390برچسب:,
ارسال توسط گروه کوهستان غربی - علی دریایی - مسعود شعبان یاراحمدی

گزارش پیمایش دره نیگا

دره نیگا در(استان لرستان)23 کیلومتری جنوب شرقی شهرستان(دورود)واقع شده است، اگر شما سری به نگین اشتران کوه (دریاچه گهر)زده باشید، دور از انتظار نیست که سری هم به دره نیگا نزده باشید.

       

روز پنج شنبه مورخ21/7/90 ساعت 10 صبح بود که به همراه 24 نفر از اعضای گروه با دو مینی بوس بروجرد را به مقصد دورود ترک کردیم.

بعد از رسیدن به دورود 17 کیلومتر جاده آسفالته را تا رسیدن به چشمه(خیه)یا سر چشمه و انتهای جاده آسفالته پشت سر نهادیم، ساعت 12:15 بعد از پیاده شدن از مینی بوس و هماهنگی لازم سرپرست برنامه با اعضای گروه مسیر مالرو را در پیش گرفتیم بعد از پیمایش تقریبا" 20 دقیقه به دکل مخابرات رسیدیم. از آنجاست که مسیر به دو راهی می رسد، راهی مستقیم که به دریاچه گهر منتهی می شود و راهی دست راست با شیب تقریبا" زیاد که به پایین می رود، راه پایین دره را پشت سر نهادیم و در ساعت 14 به مکانی زیبا به نام (دره گردو) رسیدیم ساعت 15 بود که بعد از صرف غذا مسیر را ادامه دادیم، جلوتر که می رفتیم راه کم عرض تر با پرتگاههای خطرناک جلویمان بود.

جنس کوه صخره ای با تکیه های بزرگ و کامل نیست، بلکه در بسیاری از جاها ظاهرا" از فشرده شدن لایه لایه خاک و تکیه های بزرگ و کوچک قلوه سنگ صخره ای عظیم الجسه ای ایجاد شده است که در نقاطی تا چند صد متر به بالا ادامه پیدا کرده است.

        

به پایین دره رسیدیم، عرض دره بسیار کم است بحدی که در بسیاری جاهها فقط رودخانه از آن می گذرد و در روز فقط چند ساعت آفتاب دارد. با گذشتن عرضی رودخانه به دفعات بسیار ساعت 19:30 به محل شب مانی که نزدیک آبشار زیبای(دوش خرسان)بود رسیدیم، شب را سپری کردیم.

  ادامه مطلب...
تاریخ: سه شنبه 26 مهر 1390برچسب:,
ارسال توسط گروه کوهستان غربی - علی دریایی - مسعود شعبان یاراحمدی

برنامه های اجرا شده گروه درشش ماه اول سال(90)

ردیف نام برنامه منطقه نوع برنامه تاریخ سرپرست مدت تعداد توضیحات
1 بیستون کرمانشاه سنگنوردی 90/1/4 عصاری 3 6  
2 بیستون کرمانشاه سنگنوردی 90/1/5 محمدی 5 4  
3 تله زنگ درود گلگشت 90/1/10 دریایی 2 3  
4 لجور اراک سنگنوردی 90/1/11 قدسی 2 8 مشترک با آرش تهران
5 غار ونایی بروجرد سنگنوردی 90/1/19 عقیل شعبان 1 9  
6 سکوزان بروجرد کوهپیمایی 90/1/26 دریایی 1 14  
7 کپرگه بروجرد آموزش سنگنوردی 90/2/1 مسعود شعبان 1 6  
8 شهباز اراک کوهپیمایی 90/2/9 باغچه سرا 1 14  
9 غار ونایی بروجرد ترمیم مسیر 90/2/9 عقیل شعبان 2 2  
10 ولاش بروجرد کوهپیمایی 90/2/16 نخجوانی 1 9 مشترک با لار تهران
11 گهر درود گلگشت 90/2/16 محمدی 2 23  
12 غار ونایی بروجرد ترمیم مسیر 90/2/16 عقیل شعبان 2 2  
13 برنجه بروجرد کوهپیمایی 90/2/22 بلوریان 1 4  
14 غار ونایی بروجرد سنکنوردی 90/2/30 خادم الشیخ 1/5 13 همایش سنگنوردی
15 کپرگه بروجرد بازگشایی مسیر خرداد شعبان و عصاری 3 4  
16 پرریز درود کوهپیمایی 90/3/6 ابوالفتحی 1 15  
17 درفک سیاهکل کوهپیمایی 90/3/12 بلوریان 3 17  
18 جنگل بهاربن چالوس جنگل نوردی 90/3/12 آدمی 3 5  
19 غار ونایی بروجرد سنگنوردی 90/3/20 محمدی 1 16  
20 کوله جنو درود کوهپیمایی 90/3/26 نخجوانی 1 4  
21 خط الراس اشتران کوه درود، ازنا کوهنوردی 90/4/8 خادم الشیخ 3 3  
22 دریاچه گهر درود گلگشت 90/4/10 دریایی 1 3  
23 یخچال همدان کوهپیمایی 90/4/17 طاهری 1 8  
24 سبلان اردبیل کوهپیمایی 90/4/24 طاهری 3 2  
25 گل گل درود کوهپیمایی 90/4/31 ابوالفتحی 1 4  
26 کپرگه بروجرد گلگشت 90/4/31 بلوریان 1 14  
27 دماوند تهران کوهنوردی 90/5/3 نخجوانی 3 3  
28 دره آندرسم چالوس دره نوردی 90/5/17 قدسی 1 4  
29 غار ونایی بروجرد آمادگی برنامه 90/5/28 باغچه سرا 1 5  
30 غار ونایی بروجرد آمادگی برنامه 90/6/11 قدسی 1 9  
31 سکوزان بروجرد کوهپیمایی 90/6/25 دریایی 1 5  

 ادامه مطلب...
تاریخ: سه شنبه 12 مهر 1390برچسب:,
ارسال توسط گروه کوهستان غربی - علی دریایی - مسعود شعبان یاراحمدی

صفحه قبل 1 2 3 صفحه بعد

آرشیو مطالب
پيوند هاي روزانه
امکانات جانبی

نام :
وب :
پیام :
2+2=:
(Refresh)

آمار وب سایت:  

بازدید امروز : 41
بازدید دیروز : 32
بازدید هفته : 111
بازدید ماه : 562
بازدید کل : 66687
تعداد مطالب : 24
تعداد نظرات : 48
تعداد آنلاین : 1